Historia przedsiębiorstwa

1904

Założenie przez Ernsta Spelsberga i Walthera Kaisera

Jako pionierzy produkcji przemysłowej materiałów elektroinstalacyjnych Ernst Spelsberg i Walther Kaiser na początku XX wieku zakładają firmę Kaiser & Co w Schalksmühle.

Najpierw produkuje się w niej rurki izolacyjne. Wraz z innymi przedsiębiorstwami z tego regionu założyciele firmy tworzą tym samym podwaliny silnego przemysłu elektrycznego w Sauerland.

1910-19

Pierwsza rozbudowa przedsiębiorstwa

Wkrótce po założeniu młode przedsiębiorstwo zaczyna się rozrastać. W pierwszych dobudowanych budynkach trwa ożywiona produkcja.

1920-29

Początek ważnego obszaru działalności przedsiębiorstwa

W roku 1926 przedsiębiorstwo prezentuje swoje pierwsze puszki odporne na wilgoć, dając tym samym początek ważnemu do dziś obszarowi działalności przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych stosowanych obecnie pierwsza puszka odporna na wilgoć powstaje z żeliwa.
Dwa lata później Günther Spelsberg przejmuje w drugim pokoleniu kierownictwo nad przedsiębiorstwem, które w międzyczasie zaczyna działać pod nazwą Kaiser & Spelsberg.

1930-39

Pierwsze puszki rozgałęźne z tworzywa sztucznego

Pierwsze tworzywo sztuczne, bakelit, stwarza dla przemysłu elektroinstalacyjnego zupełnie nowe możliwości. Także firma Kaiser & Spelsberg nabywa prasę ręczną do bakelitu: w ten sposób powstają pierwsze puszki rozgałęźne z tworzywa sztucznego.

1940-49

Specjalizacja przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwo wyspecjalizowuje się w puszkach rozgałęźnych do instalacji natynkowej w wilgotnych pomieszczeniach. W roku 1947 Hanowerskie Targi Eksportowe świętują swoją premierę. Zaledwie rok później także firma Kaiser & Spelsberg prezentuje się na tych ważnych targach przemysłowych.

1950-59

Rozstanie i rozszerzenie oferty produktów

W roku 1956 drogi Kaisera i Spelsberga rozchodzą się. Odtąd przedsiębiorstwo działa pod dzisiejszą nazwą Günther Spelsberg. Już rok później następuje pierwsze rozszerzenie oferty produktów. Firma Spelsberg wytwarza teraz dodatkowo nyple zaciskowe, termoplastyczne puszki rozgałęźne i rozdzielnice natynkowe do wilgotnych pomieszczeń.

1960-69

Obudowy do zastosowań w sektorze przemysłowym

Firma Spelsberg zaczyna oferować swoje obudowy dodatkowo sektorowi przemysłowemu. Odtąd przedsiębiorstwo wciąż rozwija swoją ofertę systemów obudów o wszechstronnym zastosowaniu.
Z biegiem lat firma Spelsberg zgłasza liczne patenty. Wielu z nich do dziś składa się na historię sukcesu firmy: na przykład puszki łączeniowe z „Serii Czerwonej”.

1970-79

Nieprzerwany rozrost

Przedsiębiorstwo nieprzerwanie się rozrasta. W roku 1974 w siedzibie przy Jahnstraße powstaje nowa hala produkcyjna zapewniająca około 3500 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni magazynowej i produkcyjnej.

1980-89

Powiększona paleta produktów – liczne patenty

Paleta produktów Spelsberg nieprzerwanie się powiększa. Przedsiębiorstwo zgłasza liczne patenty związane z puszkami rozgałęźnymi i obudowami. Podwójne wpusty membranowe, uchwyty kablowe odciążające czy też obudowy do bezpieczników automatycznych to tylko niektóre z nowości usprawniających montaż.
I kolejne pionierskie osiągnięcie: wraz z opracowaniem i produkcją jednej z pierwszych modułowych puszek elektroinstalacyjnych na potrzeby fotowoltaiki firma Spelsberg otwiera się na nowy obszar działalności.

1990-99

Nowe siedziby

W latach 90. przedsiębiorstwo zyskuje jednocześnie dwie nowe siedziby. Po pierwsze firma Spelsberg przenosi się z Jahnstraße do nowego budynku na terenie przemysłowym Ramsloh. Po drugie po zjednoczeniu Niemiec przedsiębiorstwo inwestuje w zakład produkcyjny w Buttstädt, w Turyngii.

2000-09

100 lat firmy Spelsberg

Na początku nowego tysiąclecia firma Spelsberg prezentuje swoje nowe puszki rozgałęźne WKE, zapewniające podtrzymywanie funkcji elektrycznych w razie pożaru. Technologia wykonania obudowy ze specjalnego duroplastu zapewnia większe bezpieczeństwo w obszarach zabezpieczonych przed pożarem.
Kolejnym istotnym wydarzeniem jest utworzenie centrum badań i certyfikacji, akredytowanego zgodnie z normami VDE i UL. Firma Spelsberg oferuje teraz wiele swoich sprawdzonych produktów w jakości przemysłowej. Dzięki wysokiej jakości materiałom są one wyjątkowo odporne na wodę, uderzenia i promieniowanie UV.
W roku 2004 firma świętuje jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Od stulecia firma Spelsberg jest synonimem sprawdzonej jakości w kwestii instalacji elektrycznych i do dziś pozostaje rodzinnym przedsiębiorstwem produkującym w Niemczech.

2010-2015

Firma nadal się rozrasta

2011 Firma Spelsberg nadal się rozrasta. W Schalksmühle powstaje nowy budynek administracyjny. Wraz z zakupem sąsiedniego terenu zakładu w Buttstädt również w tym miejscu zwiększają się moce produkcyjne.
Od momentu rozstania z Kaiserem firma Spelsberg zgłosiła łącznie 80 patentów – w Niemczech, Europie i na całym świecie. Wiele marek i wzorów uzyskało w branży opinię sprawdzonych produktów. Nazwy takie jak Abox, Seria Czerwona, skrzynki rozdzielcze AK czy seria obudów GTi są nierozerwalnie związane z firmą Spelsberg.

2013: W przypadku modułowych puszek elektroinstalacyjnych przedsiębiorstwo było liderem rynku, a samodzielnie opracowany przez nie odłącznik sieciowy, który odłącza falownik od prądnicy przez naciśnięcie przycisku, stał się później przedmiotem przepisów europejskich. Jednak warunki ramowe w branży energii słonecznej drastycznie się zmieniły. Obniżenie taryf gwarantowanych ograniczyło popyt i produkcja modułów solarnych odbywa się obecnie przede wszystkim za granicą, w krajach azjatyckich. Po ponad dwudziestu owocnych latach przedsiębiorstwo z ciężkim sercem wycofało się z tego rynku.

2014 Rewolucja w technice instalacyjnej: Wraz z nową Rapid-Box firma Spelsberg wyznaczyła nowe standardy, ponieważ dzięki niej rozgałęzienie prądu można wykonać znacznie szybciej i przy mniejszych nakładach finansowych. Nowy system obudów został opracowany specjalnie z myślą o zabezpieczonym rozgałęzieniu przewodów nieciętych do 50 mm² (Cu), przy czym zacisku głównego można użyć również na potrzeby połączenia przewodów ciętych. 

2014 Popularna seria TK zostaje rozszerzona o pierwsze warianty z aluminium. Znajdują one zastosowanie zawsze wówczas, gdy potrzebne są ekrany chroniące przed zakłócającym promieniowaniem elektromagnetycznym lub gdy istnieją szczególne wymagania dotyczące wytrzymałości na uderzenia lub odporności na środki chemiczne. 

2015 Nowość na skalę światową: AK Air to pierwsza rozdzielnica, która oddycha: Firma Spelsberg zaskoczyła tym całą branżę: W nowych skrzynkach rozdzielczych AK Air firmy Spelsberg skropliny w ogóle nie powstają, ponieważ elementy wentylacyjne zapewniają niezbędny dopływ świeżego powietrza. W dodatku są one składane fabrycznie, bez dodatkowych kosztów zamówienia czy montażu. Dzięki opatentowanej konstrukcji udało się utrzymać stopień ochrony IP 65 elementu.

Dodaj produkt do list zakupów

Istniejące listy zakupów

Nowa lista zakupów

zorganizować listy zakupów